На кафедрі загальної хірургії Тернопільського Національного Медичного Університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України викладається 8 дисциплін за якими навчаються студенти медичного, стоматологічного факультетів, інституту медсестринства та факультету іноземних студентів. В процесі вивчення предметів протягом року передбачено розгляд питань, спрямованих на реалізацію наскрізних програм. 

В літній період на кафедрі, що розташована на базі КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» та КП «Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр», студенти медичного та стоматологічного факультетів проходять виробничу практику. За цей період вони здобувають необхідні в майбутній спеціальності практичні навики. 

Починаючи з 2022 року на кафедрі викладається актуальна на сьогоднішній день «Військово-польова хірургія», як один із розділів наскрізної програми «Підготовка офіцерів запасу галузі знань «Охорона здоров'я». Спеціальності «Медицина». З 2019р. на кафедрі розпочали навчання студенти ННІ медсестринства за спеціалізацією парамедик.

 Навчально-методична робота проводиться згідно з навчальними планами та чинними програмами. На кафедрі успішно реалізовуються запроваджені методики навчання. При вивченні дисциплін на кафедрі використовують наступні методи навчання: словесні (розповідь, бесіда, пояснення); практичні (практична робота); пояснювально-ілюстративні (лекції, навчальна література, відеофільми); індуктивний; дедуктивний; аналітичний; проблемного викладу; евристичний. Кращому засвоєнню навчального матеріалу сприяє використання інтерактивних технологій колективно-групового навчання (загальне коло, мозковий штурм, сase-метод); технологій ситуативного моделювання (імітація); елементів дистанційного навчання (сервіси MS Teams, Google Meet тощо).  

Використання компетентністно-орієнтованого, мультидисциплінарного та проблемно-орієнтованого, підходів до навчання дають здобувачам вищої освіти  можливість набути таких компетентностей, як володіння сучасними методами наукового дослідження, вміння працювати автономно, з дотриманням дослідницької етики, засад академічної доброчесності та авторського права, навичок співпраці, комунікації та формування вмінь приймати рішення.

Всі робочі навчальні програми та додаткове методичне забезпечення розроблені, крім української, також англійською мовою. Навчальний матеріал, який використовується викладачами на лекціях і практичних заняттях, систематично доповнюється останніми досягненнями теоретичної медицини, що відповідає вимогам практичної медицини. Навчально-методичні матеріали представлені у методичному кутку кафедри. Щосеместрово викладачі кафедри приймають активну участь у розробці нових і вдосконаленні старих методичних розробок та вказівок для студентів і викладачів. Систематично проводиться поновлення інформації, що розташована на Web-порталі університету в розділах «Матеріали для підготовки студентів до лекцій», «Презентації лекцій», «Матеріали для підготовки студентів до практичних занять», найновішою інформацією із використанням великої кількості рисунків, графіків, відеофільмів.

Забезпечуючи право студентів на вибір дисциплін у навчальний процес, були розроблені та впроваджені вибіркові дисципліни:

- «Гостра хірургічна патологія» для здобувачів спеціальності 223 «Медсестринство»;

- «Актуальні питання пластичної та регенеративної медицини» англійською та українською мовами для студентів спеціальності 222 «Медицина»;

- «Актуальні питання трансфузіології» англійською та українською мовами для студентів спеціальності спеціальності 222 «Медицина»;

- «Актуальні питання загальної хірургії» англійською та українською мовами для студентів спеціальності 221 «Стоматологія».

Починаючи з 2022 року методична база кафедри доповнена 8 відеолекціями, українською та англійською мовами з тематики загальної хірургії. Лекторами, майстерно на сучасному рівні, враховуючи тенденції швидкого прогресу в медицині, доступно викладено згідно піднятої тематики матеріал. Все це існує у паперовому і електронному варіанті, і студенти мають до цього вільний доступ.

Впродовж 2020-2021 навчального року у зв'язку із оголошеним загально-національним карантином проведення практичних занять, читання лекцій було в режимі он-лайн за допомогою засобів системи Moodle та системи Microsoft Teams. 

Впродовж  2022-2023 року навчання вітчизняних студентів на кафедрі загальної хірургії відбувалося в очному форматі, а здобувачів вищої освіти факультету іноземних студентів - он-лайн. Однак, коли лунав сигнал «повітряна тривога» для забезпечення безпеки студентів ведення практичних занять продовжувалося в укритті.

Доц. Буката В. на онлайн лекції (2023рік)

Іноземні студенти на практикумі підготовки до ОСКІ (2023 рік)

Discĕre ne cesses (2022 рік)

Homĭnes, dum docent, discunt (2022 рік)

У навчальному процесі широко застосовується тестовий контроль знань, який ефективно використовується для визначення вихідного рівня знань з усіх тем предмету. Тестові завдання постійно доповнюються, урізноманітнюються схемами, ситуаційними задачами, малюнками, таблицями, графічними зображеннями, широко застосовуються на практичних заняттях при підготовці студентів до здачі семестрового тестового іспиту з дисципліни.

Ас. Буката В. під час проведення практичного заняття в іноземній групі студентів (2022 рік)

Audiatur et altĕra pars (2022 рік)

Семінарське обговорення на практичну занятті в on-line режимі, викладач ас. Буката В. (2022 рік)

Відповідно до концепції розвитку університету на факультетах продовжено удосконалення практично-орієнтованого навчання. Як результат, на кафедрі загальної хірургії запроваджена стрічкова система навчання під час вивчення дисциплін. 

Практичне заняття на тему «Вчення про кров. Переливання крові» доц. Буката В.В.  (2024 рік)

Під час практичного заняття з «Актуальних питань трансфузіології» студент 6 курсу факультету іноземних студентів проводить визначення групи крові (2024 рік)

Оцінювання матрикулів практичних навичок доцентом Буката В.В. Практичне заняття з «Десмургії» студенти 3 курсу  (2024 рік)

Під час практичного заняття з «Десмургії» студенти 3 курсу факультету іноземних студентів (накладання повязки Дезо) (20224рік)

Доцент Павлишин А.В. проводить заняття за темою "Десмургія" (2022 рік)

Homĭnem ex operĭbus eius cognoscĕre(2022 рік)

Fer patienter onus, fac sapienter opus (2022 рік)

Відповідно, підготовлені навчальні кімнати з загальної хірургії, внесено зміни в розклади і навчальні плани, успішно функціонують в учбових кімнатах мультимедійні відеосистеми для демонстрації навчального матеріалу, що дозволило підвищити ефективність навчального процесу, засвоєння студентами практичних навичок, що свідчить про практично орієнтоване спрямування навчального процесу. 

Доцент Господарський А.Я. проводить заняття за допомогою мультимедійної системи (2021 рік)

Доцент Фіра Д.Б. під час проведення практичного заняття в перев’язувальній на тему «Рани. Хірургічна обробка ран»  (2024 рік)

Доцент Фіра Д.Б. під час проведення практичного заняття в перев’язувальній на тему «Рани. Хірургічна обробка ран»  (2024 рік)

Доцент Фіра Д.Б. під час проведення практичного заняття в палаті хірургічного відділення (ВАК-терапія ран) (2024 рік)

У відповідності до затверджених МОЗ України Галузевих стандартів вищої освіти на кафедрі створено перелік засвоєння практичних навичок студентів усіх спеціальностей, які внесено у лінії практичних навичок (матрикули). В кінці навчального року студенти складають ОСКІ в сучасному міжкафедральному центрі симуляційного навчання за новою методикою в розробці якої приймали участь викладачі кафедри. Результати складання ОСКІ дозволяють проконтролювати кінцевий рівень оволодіння студентами необхідних практичних навичок, а також відображають ефективність роботи викладачів кафедри на практичному занятті.

Проф. Герасимчук П.О. під час проведення ОСКІ на станції №5 «Кровотеча. Методи зупинки» (2023 рік)

Асист. Буката В.В. під час проведення ОСКІ на станції №7 «Транспортна іммобілізація» (2023 рік)

Доц. Кушнір Р.Я. під час проведення ОСКІ на станції №8 «Трансфузіологія» (2023 рік)

Проф. Шідловський О.В. під час проведення ОСКІ на станції №7 «Транспортна іммобілізація» (2024 рік)

Щомісячно викладачами кафедри загальної хірургії проводиться аналіз проміжної успішності студентів, відвідування ними лекцій та практичних занять.

Щотижня на кафедрі передбачено час для проведення відпрацювання студентами пропущених практичних занять, а також час для проведення консультацій, на яких студенти мають можливість підготуватись до практичних і підсумкових занять.

У 2017-2018 н.р. були розроблені матриці компетентностей, які внесені у робочі навчальні програми та методичні вказівки для студентів медичного, стоматологічного, ННІ медсестринства та факультету іноземних студентів. 

Крім того, тривала реалізація таких етапів формування інформаційної навчальної системи кафедри:

· розміщення на Web-порталі робочих програм, методичних вказівок, розкладів занять, графіків чергувань викладачів на кафедрі.

· розміщення викладачами на персональних Web-сторінках наборів слайдів до кожної лекції;

· розміщення викладачами матеріалів для підготовки до лекцій для студентів. Тут розміщено інформацію – текстовий матеріал з літературних джерел (за винятком основного підручника), необхідні графічні зображення, фото та відеофільми, прочитавши та переглянувши які студент буде підготовлений до сприйняття лекції;

· розміщення кафедрою матеріалів для підготовки до практичних занять: текстовий матеріал, малюнки, посилання на відеофільми. Тут викладачі розміщують необхідну інформацію для проведення заняття;

Розміщення кафедри на базі лікарні швидкої допомоги забезпечує вищий рівень взаємовідносин між студентами та практичними лікарями, медичним персоналом, до них відносяться як до молодших колег, вони беруть участь в клінічних розборах та обговореннях, клінічних конференціях.

Проф. Дейкало І.М. із студентами 3 курсу медичного факультету в операційній під час обговорення практичного заняття з теми «Асептика» (2020 рік)

Проф. Дейкало І.М. із студентами 3 курсу медичного факультету в операційній під час обговорення практичного заняття з теми «Кровотеча, методи зупинки» (2019 рік)

Проф. Герасимчук П.О., доц. Фіра Д.Б. та студент 3 курсу медичного факультету під час виконання оперативного втручання (2019 рік)

Матеріально-технічне оснащення лікарні (рентгенологічне, ультразвукове, ендоскопічне обстеження, комп’ютерна томографія) дозволяє залучати студентів до проведення клінічно-інструментальних та апаратних обстежень хворих з розглядом та інтерпретацією отриманих результатів. Окрім того, студенти відпрацьовують лінію практичних навичок з дисциплін, які включені в матрикул.

Доц. Кушнір Р.Я. з студентами (2019 рік)

Про якість навчально-методичної роботи колективу кафедри загальної хірургії красномовно говорять відгуки студентів. Щорічно в університеті відділом якості освіти ТНМУ імені І.Я. Горбачевського проводиться анкетування студентів, щодо якості підготовки здобувачів вищої освіти. Згідно анкет студентів, щодо якості викладання дисциплін, кафедра загальної хірургії входить у трійку кращих (2 місце згідно анкет вітчизняних студентів спеціальності «Медицина» 2022-2023 н.р.). Згідно цього ж анкетування викладачі кафедри входять у п'ятірку кращих викладачів, що проводять практичні заняття (доц. Махніцький А.В. 4-місце, доц. Гриньків Н.І. 5-місце 2022-2023 н.р.).  

Для належного навчання студентів кафедра забезпечена необхідною кількістю монографій, підручників і посібників, а для поповнення бібліотеки сучасною навчальною літературою, адаптованою до системи організації навчального процесу, на кафедрі створюються творчі колективи для їх підготовки та видання. Викладачі кафедри загальної хірургії є авторами та співавторами 5 підручників, зокрема «Загальна хірургія» за редакцією проф. Герасимчука П.О. (2020 рік)  та навчального посібника «Обстеження хірургічного хворого» (2023рік), англомовного підручника «General surgery» із відповідних предметів, які використовуються у навчальному процесі ВН(Ф)МЗ України 1-4 рівнів акредитації.

Підручник «Загальна хірургія» за редакцією проф. Герасимчука П.О., виданий коллективом авторів кафедри (2020 рік)

Навчальний посібник «Обстеження хірургічного хворого»  (2023 рік)

Важливим питанням в підготовці студентів є забезпечення базовим підручником "Загальна хірургія" за редакцією С.Д. Хіміча, М.Д. Желіби та ін. у написанні якого брали участь викладачі кафедри як українською та англійською мовами. На основі якого складена переважна частина питань. Проте, основна кількість студентів, готуючись до занять, користується не лише підручником, зважаючи на те, що підготовка передбачає використання монографій, наукових статей по спеціальності і даних Інтернету.

Підручник "Загальна хірургія" у написанні якого брали участь викладачі кафедри  (2018 рік)

Підручник «General surgery» виданий коллективом кафедри у співавторстві    (2019 рік)

Щороку викладачі кафедри працюють над підвищенням кваліфікації педагогічної майстерності, беручи участь в тренінгах, семінарах та конференціях. Науково-педагогічні працівники кафедри: Дейкало І.М. (2020 р.), Герасимчук П.О. (2020 р.), Шідловський О.В. (2020 р.), Запорожан С.Й. (2023 р.), Господарський А.Я. (2020 р.), Буката В.В. (2019 р.), Гриньків Н.І. (2019 р.), Іващук Л.Ю. (2021 р.), Кушнір Р.Я. (2021 р.), Махніцький А.В. (2020 р.), Павлишин А.В. (2021 р.), Фіра Д.Б. (2020 р.) пройшли курси підвищення кваліфікації «Педагогічна майстерність викладачів вищих навчальних закладів» на базі ТНМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України.

Курси підвищення професійної майстерності викладачів «Новітні підходи в організації та проведенні ОСКІ. Застосування комп’ютерних технологій на станціях ОСКІ»  (доц. Буката В.В.)  (2024 рік)

У 2018 н.р. доц. Махніцький А.В. отримав міжнародний сертифікат рівень володіння англійською мовою В2.

Міжнародний сертифікат рівень володіння англійською мовою В2 отримав доцент Махніцький А.В. (2018 рік)

Організація навчального процесу та поточного контролю на кафедрі загальної хірургії характерна тим, що вона не обмежена оцінкою знань студентів тільки використанням тестових завдань та ситуаційних задач, враховуючи недоліки одностороннього контролю. Нами опрацьована, обговорена на засіданнях кафедри і впроваджена в навчальний процес система оцінювання знань, яка включає опитування студентів, освоєння ними практичних навичок, вирішення тестових завдань і ситуаційних задач та контроль виконання деонтологічних вимог з об’єднанням в одну традиційну оцінку.

Доц. Буката В.В. під час обговорення із студентами ІІ курсу заняття з «Догляду за хворими» на тему ведення післяопераційного періоду   (2024 рік)

Навчання практичних навичок (2018 рік)

Проведення некректомії студентом 3 курсу медичного факультету в умовах операційної під контролем доц. Фіри Д.Б. (2018 рік)

Проф. Шідловський О.В. із студентом 3 курсу факультету іноземних студентів під час відпрацювання практичних навичок (2018 рік)

Відпрацювання практичних навичок (проведення обробки операційного поля перед операцією) студентами 3 курсу медичного факультету в умовах операційної (2018 рік)

Відпрацювання практичних навичок (проведення хірургічної обробки рук хірурга) студентом 3 курсу медичного факультету в умовах операційної (2018 рік)

Відпрацювання практичних навичок (одягання стерильних рукавичок) студентом 3 курсу медичного факультету в умовах операційної (2018 рік)

Відпрацювання практичних навичок (одягання стерильного халату) студентом 3 курсу медичного факультету в умовах операційної (2018 рік)

Відпрацювання практичних навичок (одягання стерильного халату) студенткою 3 курсу медичного факультету в умовах операційної , заняття проводить проф. Дейкало І.М. (2024 рік)

Викладачі використовують у навчальному процесі методичні розробки, тематичних хворих, ситуаційні задачі, тестові завдання. Для кращого засвоєння предмету цікаві у діагностичному плані хворі обговорюються на клінічних обходах, а також на клінічних конференціях. На кафедрі постійно оновлюються й удосконалюються тематика лекцій, практичних занять та методичні розробки.

У квітні 2024 року на кафедрі було проведено апробацію кваліфікаційних робіт здобувачів спеціальності 223 Медсестринство 22 Охорона здоров’я, освітньої програми «Сестринська справа» на теми: «Аналіз надання медичної допомоги при дорожньо-транспортних пригодах», «Роль медичної сестри в реабілітації спінальних хворих», «Застосування еритроцитів в умовах Первомайської районної лікарні в воєнний час», «Вплив шкідливих умов праці на роботу персоналу відділу променевої терапії Рівненського онкологічного диспансеру», «Роль медичної сестри в структурі надання медичної допомоги пацієнтам після оперативного втручання з приводу гострої хірургічної патології органів черевної порожнини», «Оцінка якості життя пацієнта в післяопераційному періоді залежно від виду пластики пахових гриж» та «Ускладнення при використанні поліпропіленової сітки в хірургії гриж» керівниками яких є викладачі кафедри загальної хірургії (проф. Дейкало І.М., проф. Герасимчук П.О., доц. Махніцький А.В., доц. Кушнір Р.Я. та доц. Буката В.В.). За результатами апробації кваліфікаційні роботи були рекомендовані до офіційного захисту.